info@paytech.com.tr
+90 212 356 8324

Yapısal Kablolama

Yapısal Kablolama Sistemi, uzun vadeli ihtiyaçlar gözetilerek oluşturulan ve gerektiğinde bazı küçük değişiklere de izin veren, tüm sistemin yükünü rahatlıkla taşıyabilen altyapı sistemidir. Kullanılan sistemlere bakmaksızın tüm sistemleri destekleyen kablolama altyapısıdır.

Yapısal kablolama günümüz dünyasında binalar için hem inşaat aşamasında hem de inşaat çalışması bitmiş yapılar için olmazsa olmaz hale gelmiştir. Bilgisayar, telefon, internet, yangın, alarm, güvenlik, akıllı bina otomasyon, v.b. gibi sistemler için gelişmeye ve entegrasyona açık bir sistemdir.

Kablolar, data prizi, data plug, patch panel, kabinet gibi pasif ekipmanlar ile oluşturulan altyapı, sağlıklı bir network, telefon, haberleşme ve güvenlik sisteminin temel unsurunu oluşturmaktadır. Kurulan bu altyapı, çok uzun yıllar şirket ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Binalar için yapısal kablolama ilk maliyet açısından ve sonrasında genişleme ve entegrasyon özellikleriyle kullanım alanlarıyla maliyetlerin önüne geçmiştir. Bina ve yapıların uzun dönem dekorasyon ve tamirat giderlerini en aza indirmek için iyi bir kablolama sistemi şarttır. Yapısal kablolama sistemlerinde farklı tip sistemler kullanılabilir. Bu sistemler ilerki dönemlerde gelişmeye ve arttırılabilir özellikte olmalı ve bu şekilde planlanmalıdır. Yapısal kablolama sistemleri kablo kanalları, şaft sistemi tava ve galerilerden faydalanarak bina içi ve dışı bağlantılar sağlamaktadır.

Kablolama Kategorileri:
Yapısal kablolama çözümleri, kategoriler ile tarif edilir. Bir kablolama çözümünün kategorisi, veri aktarım hızını belirler. Bu kategoriler aşağıdaki gibidir:

Cat 5 Kablolama:
Kategori 5, 100Mbit/s Ethernet hızına kadar tüm yerel ağları destekleyen açık v esnek bir alt yapı sağlar.

Cat 5e Kablolama:
Yerel ağlar (LAN) için 1000Mbit/s hızına kadar destek (Gidabit Ethernet) verir.

Cat 6 Kablolama:
Daha yüksek performanslı (250 Mhz) kablolama sistemleri sağlar. Şu anda 1 Gigabit’e kadar desteklemesine rağmen, gelecekte daha yüksek hızları destekleme potansiyeli vardır.

Cat 7 Kablolama:
Tamamen ‘shielded’ yapıdadır ve 600MHz’i destekler. Cat 5/6’ya göre iki katından daha fazla bant genişliği sağlar.

Fiber Optik:
Gigabit Ethernet ve 10 Gigabit Ethernet Backbone teknolojileri dahil, yüksek hızlı fiber transmisyon sistemleri için uygundur. OM1,OM2, OM3 ve OS1 gibi ikinci jenerasyon fiberler kullanılır.

  • CAT-5, CAT-6 Network Ağ Kablolama Hizmetleri
  • Network Prizleri Montaj ve Test Hizmetleri
  • Server Odası Kurulum ve Düzenleme Hizmetleri
  • Kabinet Montaj ve Temin Hizmetleri
  • Patch Panel, Switch Montaj ve Test Hizmetleri
  • Fiber-Optik Kablolama ve Noktadan Noktaya Erişim Hizmetleri
  • Kanal Çekme ve Yapılandırma Hizmetleri
  • Access Point Kablolama ve Montajı
  • Güvenlik Kamerası Kablolama ve Montajı
  • Yangın Dedektörü Montajı